T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İstanbul Medeniyet Üniversitesi
Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Göz Hastalıkları


Kliniğimiz, merkez hastanenin birinci katında 16 yataklı servisi, bir lokal anestezi ve bir genel anestezi  ameliyathanesi, Merdivenköy yerleşkesinde genel poliklinik odaları, retina, glokom, kornea, üvea, şaşılık, oküloplasti birimleri poliklinikleri, modern tetkik ve ileri görüntüleme cihazları ile eğitim ve sağlık hizmeti vermektedir.

Eğitim ve hizmet kliniğimizde Cuma sabahları eğitim faaliyetleri yapılmaktadır. Her hafta olgu sunumu, literatür özeti, seminer ve konferans şeklinde kesintisiz eğitim faaliyeti yürütülmektedir. 

Misyonumuz

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği olarak misyonumuz göz sağlığı ve hastalıkları alanında sürekli gelişen teknolojiyi izleyip etik kurallara bağlı kalarak modern tıbbın tüm imkânlarını halkımızın hizmetine sunmak ve alanında uluslararası düzeyde saygınlığı olan bir kurum olmak, mutlu çalışanlarla verdiğimiz hizmeti sürekli daha iyiye götürmek, ülkemize sağladığımız insan ve bilgi kaynaklarını niteliksel olarak getirebileceğimiz en üst noktalara taşımaktır.

Vizyonumuz

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği olarak vizyonumuz göz sağlığı ve hastalıkları alanında referans gösterilen akademik sağlık kurumu olmak, bilimsel gelişmelere öncülük etmek, yetiştirdiğimiz üstün nitelikli, insan merkezli, kendini mesleklerine adamış etik değerleri olan uzman hekimlerle ülkemizin sağlığına katkıda bulunmak, sahip olduğumuz yüksek teknolojik imkânlar ve yetkin medikal kadromuzla vatandaşlarımıza hak ettikleri çağdaş, güvenilir ve güler yüzlü hizmeti vermektir.

Değerlerimiz

Bilimsellik

Ekip çalışması

Hasta ve çalışan memnuniyeti

Yüksek kalite

Kliniğimizin alt bölümleri ve verilen hizmetler aşağıdaki gibidir:

Glokom: "Göz tansiyonu"olarak bilinen glokom, göz içi tansiyonun yükselmesine bağlı görme sinirinin hasar görmesidir. Göz basıncı, göze hacim veren jel kıvamındaki vitreus ile ön kısımda salgılanan göz sıvısının devir daimi ile oluşur. Hastalıkta görme siniri hücreleri yavaş yavaş ölürler. Sinir hücrelerindeki bu hasar kalıcıdır.

Göz tansiyonu, göz içi sıvının devir daimindeki soruna bağlı meydana gelir. Göz içi sıvının üretiminde artış veya boşalmasında azalma varsa "açık açılı glokom", göz içi sıvısının boşalmasında tıkanıklık varsa "kapalı açılı glokom" olarak sınıflandırılır. Bu sınıflandırma hastalığın seyri ve tedavisi açısından önemlidir. Açık açılı glokom kronik seyirli olup erken dönemde belirti vermez.

Kapalı açılı glokomda göz basıncı ani yükselir. Hastada gözde ağrı, kızarıklık, baş ağrısı, bulantı, kusma, ışığa duyarlılık, bulanık görme şikayeti oluşur.

Açık açılı glokom sinsi olup geç dönemde bulgu verir. Çevreden merkeze doğru görme alanında daralmayla başlar, zamanla hasta bir tünelden bakıyormuş gibi görür. Hasta, görmesinde azalma hissettiğinde hastalık genellikle ileri safhaya gelmiştir. Tedaviye başlanmazsa kalıcı total görme kaybı oluşur.

Glokom her yaş ve herkeste görülebilir. Bununla birlikte 40 yaş üzeri bireylerde görülme sıklığı artar. Hastalık kalıtsal geçiş gösterdiğinden ailesinde glokom hastalığı olan bireylerde glokom gelişme riski  artmaktadır. Diyabet, hipertansiyon ve düşük kan basıncı, miyopi, migren, gibi sistemik hastalıklar ve uzun süreli kortizon kullanımı da glokom oluşma riskini arttıran faktörlerdendir. Bu özelliklere sahip kişilerin düzenli aralıklarla göz muayenelerini yaptırmaları elzemdir.

Glokom sinsi ve kalıcı hasar bıraktığından erken teşhis ve tedavisi çok önemlidir. Glokom tanısı sadece göz tansiyonu değerlendirilerek konulmaz. Göz tansiyonu normal olan bireylerde de glokom gelişebilir. Asıl patoloji görme sinirindeki kalıcı hasardır. Konunun uzmanı göz hekimi tarafından birçok parametre bir bütün olarak değerlendirilir. Glokom şüphesi düşünülen hastada göz muayenesini takiben;

-Göz içi basıncın ölçümü (tonometri)

-Göz sıvısının boşaldığı kanalların incelenmesi (gonyoskopi)

-Görme sinirinin analizi (HRT, OCT)

-Görme alanın değerlendirilmesi (bilgisayarlı görme alanı)

 testleri yapılır. Hasta ömür boyu ilaç kullanacağından risk faktörleri, testler ve rutin göz kontrollerindeki değişim göz önüne alınarak glokom tanısı konur.

Glokom teşhisi konulduktan sonra tedaviye hemen başlanılmalıdır. Tedavi edilmezse kalıcı körlük oluşur. Hastalık sinir hücrelerinde kalıcı hasar bıraktığından, hastanın mevcut görme keskinliğini  korumak hedeflenir. Tedavide amaç göz içi basıncını görme sinirine zarar vermeyecek aralığa getirmektir. Temel olarak 3 çeşit tedavi yönetimi uygulanır.

-İlaç tedavisi

-Lazer tedavisi

-Cerrahi müdahale

"Hastalık yoktur, hasta vardır." tıp deyimiyle de anlaşılacağı üzere tedavinin hastaya özgü  şekilleneceğidir. Tedavide önemli bir diğer husus hastanın glokom hakkında farkındalığı ve düzenli periyotlarla uzman hekim takibinde oluşudur.

Retina: Retina dekolmanı, kalıtımsal ve edinsel retina hastalıkları, retinanın damarsal hastalıkları, yaşa bağlı maküla dejenerasyonu gibi retina hastalıklarının tanı ve tedavisi

Kornea: Kornea hastalıklarının tanı ve tedavisi, keratokonus tedavisi, kornea nakli (keratoplasti), uygulamaları

Katarakt- Refraktif Cerrahi:  Katarakt, göz içi merceğinin saydamlığını yitirip kesifleşmesidir. Göz küre şeklinde optik bir sistemdir. Göze gelen ışınlar önce kornea(saat camına benzeyen en dış tabaka) sonra lens(göz içi mercek)te kırılarak gözün sinir tabakası olan retinaya düşer. Sağlıklı bir görüntünün oluşabilmesi için tüm bu optik sistemin saydam olması gerekir.

Lensimiz göz içinde 360 derece küçük iplikçiklerle asılı ve esneyebilen küre şeklinde bir yapıdır. Yaşla birlikte esnekliğini kaybetmekle beraber şeffaflığını da kaybetmektedir. Katarakt oluşumunda beslenme, sigara gibi risk faktörleri olup en sık UV ışınları suçlanmaktadır. Orta yaş üstü hastalığı olan katarakt bazı durumlarda doğumsal olabilmektedir. Göz bebeğinin beyaz opak olması veya gözde kayma şeklinde olabilir. Bu durumda hemen bir göz hekimine başvurulmalıdır. Erişkinlerden farklı olarak gözde tembellik oluşturabileceğinden ivedilikle tedavi edilmesi gerekir. Metabolik hastalıklar (örn:diyabet), kortizon kullanımı, travma da olası katarakt nedenleri arasındadır.

Günümüzde kataraktın tanı ve tedavisi birçok merkezde yapılmaktadır. Hastalar buzlu camın arkasından bakar gibi en sık dumanlı ve sisli görmeden şikayet ederler. Tedavi edilmezse zamanla yakın görmede bozulur. Gözlükle veya ilaçla tedavi edilmez. Opaklaşmış lensin alınması gerekir. Tedavisi cerrahidir. Tedavi edilebilir körlük nedenlerinin başında gelir.

En sık uygulanan cerrahi yöntem halk arasında lazerle katarakt ameliyatı olarak bilinen Fakoemülisifikasyon cerrahisidir. Ameliyat genellikle lokal anestezi (damla veya iğne ile) altında yapılır.

Katarakt cerrahisi aynı zamanda refraktif cerrahidir. Optik rehabilitasyon da elde edilir. Hastanın varsa kırma kusurları(miyop, hipermetrop) incelenir. Ameliyat öncesi göze yerleştirilecek suni mercek ölçümleri yapılır. Hastanın uzak veya yakın görmesi düzeltilir. Ek olarak astigmat varsa torik lenslerle düzeltme yapılabilinir. Bu şekilde optik rehabilitasyon sağlanarak ameliyat sonrası gözlüklerden kurtulunur.

Uvea: Üveitler ve Behçet hastalığının göz tutulumlarının tanı ve tedavisi

Şaşılık-Pediatrik Oftalmoloji: Şaşılık, göz tembelliği, konjenital katarakt, pediatrik göz hastalıklarının tanı ve tedavisi

Oküloplastik: Göz kapağı ve orbita hastalıklarının ve kanserlerinin tanısı ve tedavisi, estetik göz kapağı ameliyatları, pitozis cerrahisi

Göz Hastalıkları Kliniği 2019-2020 Eğitim Programı için tıklayınız.

Göz Hastalıkları Branşı Hekim Listemiz.

Doktor Adı Soyadı

Ünvanı

Hekim CV'si

Halit Oğuz

Profesör Doktor
İdari ve Eğitim Sorumlusu

Tıklayınız.

Fehim Esen

Doktor Öğretim Üyesi

Tıklayınız.

Veysel Aykut

Doktor Öğretim Üyesi

Tıklayınız.

Abubekir Durmuş

Doktor Öğretim Üyesi

Tıklayınız.

Ayşegül Açıkalın

Uzman Doktor

Tıklayınız.

Can Beşir Şendilek

Uzman Doktor

Tıklayınız.

Emine Savran Elibol

Uzman Doktor

Tıklayınız.

Fethiye Gülden Turgut

Uzman Doktor

Tıklayınız.

Mustafa Hepokur

Uzman Doktor

Tıklayınız.

Ömer Faruk YılmazUzman DoktorTıklayınız. 
Özgür ÇakıcıUzman DoktorTıklayınız.

Özlem Türkyılmaz

Uzman Doktor

Tıklayınız.

Ünsal Sarı

Uzman Doktor

Tıklayınız.

Esma Ecem ErsoyDoktor (Uzm.Öğr)
Muharrem KöseDoktor (Uzm.Öğr)
Serap KaracaDoktor (Uzm.Öğr)
Muhammed Emin KızılayDoktor (Uzm.Öğr)
Medine GüneşDoktor (Uzm.Öğr)
Adnan Berkay KISAKÜREKDoktor (Uzm.Öğr)
Fatma SALİDoktor (Uzm.Öğr)
Mustafa FincanDoktor (Uzm.Öğr) 
Mustafa DavasDoktor (Uzm.Öğr)   

Doktor Adı Soyadı


Ünvanı

Halit Oğuz

Profesör Doktor- İdari ve Eğitim Sorumlusu

Ahmet Demirok

Profesör Doktor

Remzi Karadağ

Doçent Doktor

Veysel Aykut

Dr. Öğretim Üyesi

Fehim Esen

Dr. Öğretim Üyesi

Ayşegül Açıkalın

Uzman Doktor

Abubekir Durmuş

Uzman Doktor

Ayşegül Açıkalın

Uzman Doktor

Can Beşir Şendilek

Uzman Doktor

Emine Savran Elibol

Uzman Doktor

Fethiye Gülden Turgut

Uzman Doktor

Özgür Çakıcı

Uzman Doktor

Özlem Türkyılmaz

Uzman Doktor

Ünsal Sarı

Uzman Doktor

Bahar Güneş

Doktor (Uzm.Öğr)

Güler Kılıç

Doktor (Uzm.Öğr)

İpek Çiğdem Coşkun Uçar

Doktor (Uzm.Öğr)

Esra Bulut

Doktor (Uzm.Öğr)

Muharrem Köse

Doktor (Uzm.Öğr)

Serap Karaca

Doktor (Uzm.Öğr)

Muhammed Emin Kızılay

Doktor (Uzm.Öğr)

Medine Güneş

Doktor (Uzm.Öğr)

Adnan Berkay KISAKÜREK

Doktor (Uzm.Öğr)

Fatma SALİ

Doktor (Uzm.Öğr)Doktor Öğretim Üyesi

Doktor Öğretim Üyesi

Doktor Öğretim Üyesi